آموزش بورس به زبان ساده

آموزش بورس به زبان ساده

اکنون با آموزش بورس به زبان ساده در خدمت شما هستیم.

با فعالیت در بورس، ضمن محافظت از ارزش پول خود می توان آن را چند برابر کرد و به سود زیادی دست یافت. فقط کافی است با این حرفه بی نظیر آشنا شوید و اصطلاحات آن را یاد بگیرید. در ادامه قصد داریم تعدادی از اصطلاحات رایج در آن را به صورت جامع توضیح دهیم تا بیشتر با بورس آشنا شوید. همواره آموزش بورس به زبان ساده از دغدغه های یادگیرندگان در این حوزه بوده است که ما در مطالب آموزشی وب سایت رسمی حمید حسین زاده سعی میکنیم آموزش بورس به زبان ساده و قابل فهم از مقدماتی تا پیشرفته را برای شما عزیزان فراهم کنیم.

آموزش بورس به زبان ساده و قابل فهم

بورس محلی برای مبادلات سهام دارهای شرکت ها می باشد. در بورس از طریق سایت، خرید و فروش را انجام می دهند و همینطور انواع شرکت ها در آن حضور یافته و بخشی از سهام خود را به فروش می گذارند. شما اگر درصدی از این سهام را خریداری کنید در سود ها و ضررهای احتمالی شرکت سهیم خواهید شد.

کاری که در بورس باید انجام دهید این است که با اوضاع کشور آشنا شده و علم خرید و فروش سهام را یاد بگیرید یعنی اینکه باید بدانید چه زمانی برای خرید یا فروش سهام مناسب است.

در بازار بورس، جریانات سیاسی و سایر عوامل موجب افزایش یا رکود بورس می شوند بنابراین باید اخبار بورس را دنبال کرد و با تخمین درست، روند داد و ستد آن را در پیش گرفت.

ممکن است تصور کنید این امر مشکلی است اما در واقع اینگونه نیست. شما عزیزان بعد از صرف زمان کم و حضور در کلاس های آموزش بورس به زبان ساده و تماشا سی دی های آموزشی معتبر با انجام مبادلات آشنا شده و بعد از کسب تجربه در کمترین زمان می توانید سرمایه خود را چند برابر کنید.

پیشنهاد می کنیم مطلب تالار بورس ایران نیز بخوانید.

آموزش بورس به زبان ساده و اصطلاحات رایج آن

این اصطلاحات برای اکثر افراد آشنا است ولی برای شناخت بیشتر به توضیح کامل آن به زبان ساده می پردازیم.

سهام و سهام دار

تصور کنید یک شرکت بزرگ ده درصد از کل سهام خود را در بورس ارائه می کند و ممکن است صد نفر موفق شوند از این ده درصد مقداری را برای خود خریداری کرده و جزء سهام داران آن شرکت شوند.

مقداری که شما خریداری می کنید سهام شما از آن شرکت می باشد و همینطور به دلیل خرید سهام، با عنوان سهام دار از شما یاد می کنند.

توجه نمایید که سهام دار شدن به این معنا نیست که می توانید به عنوان مدیر در آن شرکت حضور یافته یا تصمیمات مهمی برای شرکت بگیرید. شما تنها جزء سهام داران محسوب شده و تنها سود و زیان شرکت شامل شما می شود.

شاخص بورس

شاخص بورس بیان کننده تغییرات در سهام ها و آمارها می باشد و مدل های گوناگونی دارد. برای مثال شاخص بورس دارو دارای نمودار جداگانه ای بوده و با شاخص بورس صنعت تفاوت دارد.

آموزش بورس به زبان ساده
آموزش بورس به زبان ساده

بررسی انواع شاخص بورس به زبان ساده

در این بخش از آموزش بورس به بان ساده به یکی از مهمترین ارکان در بورس رسیده ایم که در ادامه توضیحات مختصری درمورد آن ها میدهیم.

پیشنهاد می کنیم مطلب آموزش 0 تا 100 بورس نیز بخوانید.

شاخص کل

زمانی که اخبار را دنبال می کنید معمولا در بخشی از آن به توضیح شاخص بورس می پردازند. در اینجا منظور شاخص کل است که میزان سود و زیان سهام ها را مشخص می کند. در این شاخص شرکت های بزرگ تاثیر زیادی در نوسانات آمار گذاشته و نقش بسیاری دارند.

شاخص کل هم وزن

همانطور که از نام این شاخص مشخص است تمام شرکت ها اعم از بزرگ و کوچک در یک رده قرار گرفته و سهام آن ها برابر دیده می شود. در واقع دید این شاخص برابری است و برخلاف شاخص کل تنها به قدرتمند ترین شرکت ها نگاه نمی کند.

برای مثال در این شاخص، زمانی که شاخص را منفی اعلام می کنند یعنی بیشتر شرکت ها با افت مواجه شده اند و برعکس اعلام شاخص مثبت به معنا رشد در سهام بیشتر شرکت ها می باشد.

در صورتی که در شاخص کل، اگر بیشتر یا تمام شرکت های کوچک با افت مواجه شوند ولی تعدادی شرکت بزرگ روند صعودی را طی کرده باشند تنها به شرکت های بزرگ توجه شده و شاخص کل را مثبت اعلام می کنند.

شاخص صنعت

شاخص صنعت را برای تعیین میزان افت و سود ویژه شرکت های مختلف صنعتی ایجاد کرده اند و محاسبات آن نظیر شاخص کل می باشد و در آن شرکت های بزرگ صنعتی تاثیرگذار هستند.

شاخص سهام شناور آزاد

برخی از شرکت ها دارای سهام شناور آزاد هستند به این معنا که برای این سهام مدیریتی صورت نمی گیرد و فقط آن را داد و ستد می کنند. از نظر تخمین درصدها مانند شاخص کل بوده و تنها شرکت هایی را که دارای این شاخص هستند در آمارهای شاخص سهام شناور آزاد در نظر می گیرند و شرکتی که درصد زیادی سهام شناور آزاد داشته باشد تاثیر گذاری بالاتری در آمارها خواهد گذاشت.

شاخص قیمت

شاخص قیمت که به آن TEPIX نیز می گویند قیمت هر شرکت را بازگو می کند. در این شاخص مانند شاخص کل، شرکت های بزرگ جایگاه بالاتری داشته و شرکت های کوچک تاثیر کمتری در آمارها می گذارند. در این شاخص سود محاسبه نمی شود و تنها نوسانات قیمت هر سهام مورد ارزیابی قرار می گیرد.

شاخص قیمت هم وزن

همانطور که ملاحظه می فرمایید قرار دادن واژه هم وزن به معنا برابری شرکت های بزرگ و کوچک در تخمین درصدها می باشد. در شاخص قیمت هم وزن نیز این اصل اجرا شده و بدون در نظر گرفتن ارزش هر شرکت قیمت های نهایی بازگو می شود.

پیشنهاد می کنیم مطلب اصطلاحات بورس به زبان ساده را نیز مطالعه نمایید.

صندوق سرمایه گذاری

در هر کشوری برای حفظ ثبات مالی و رونق در شرکت ها از روش های مختلفی استفاده می کنند. یکی از این روش ها صندوق سرمایه گذاری می باشد. در این صندوق از افرادی که سرمایه آن ها اندک است و تمایل به حضور مستقیم در امر سرمایه گذاری در حوزه های بورس، طلا و … به دلیل عدم دانش یا زمان ندارند سرمایه های آن ها به صندوق واگذار شده تا بهترین تصمیم را برای آن بگیرند و سپس این سرمایه به یک بخش پر سود اختصاص داده می شود.

همانطور که می دانید ارزش پول با گذشت زمان کم شده و سرمایه شما ارزش خود را از دست می دهد. به همین منظور این صندوق سرمایه گذاری ایجاد شده است تا سرمایه شما در یک بخش سرمایه گذاری عالی نظیر ساختمان، طلا، بورس و … به کار گرفته شود و در سال های آینده چند برابر گردد.

ضمن اینکه سرمایه گذاری در بورس از بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران و جهان محسوب می شود و توصیه می کنیم این سرمایه گذاری را برای حفظ ارزش و حتی ارتقا سرمایه خود انجام دهید.

سود سرمایه گذاری در این صندوق ها بیشتر از سود بانکی بوده و به همین دلیل این شیوه سرمایه گذاری موفق به جذب متقاضیان بیشماری شده است. برای فعالیت در این صندوق ها باید اقدام به خرید واحد نمایید.

در این مطلب سعی کرده ایم آموزش بورس به زبان ساده را برای شما عزیزان داشته باشیم. با وب سایت رسمی حمید حسین زاده همراه باشید و از سایر آموزش های بورس استفاده نمایید.

پیشنهاد می کنیم مطلب آموزش تحلیل تکنیکال بورس ایران به زبان ساده را نیز مطالعه نمایید.

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

دیدگاهتان را بنویسید