آموزش بورس کالا

آموزش بورس کالا

موضوع این بخش را به آموزش بورس کالا اختصاص داده ایم و می خواهیم با قرار دادن سوالات مهم بورس کالا روند آموزشی آن را در پیش بگیریم.

قبل از مطرح کردن سوالات، یک تعریف جامع از بورس کالا را ارائه می دهیم و بعد پاسخ دهی به سوالات را آغاز می کنیم. اگر می خواهید با همه جزئیات بورس کالا آشنا شوید مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهید.

تعریف بورس کالا

روش انجام بورس کالا مانند بورس است منتها در بازار بورس کالا، چند کالا اساسی و بسیار مهم مورد مبادله قرار می گیرند ولی در بورس این سهام است که رد و بدل می شود.

ضمن اینکه در بورس کالا مانند بورس، قوانین و ضوابط خاصی اعمال شده است و خریدار تنها از کارگزاری می تواند کالا را خریداری کند.

کالاهایی که در بورس کالا مورد مبادله قرار می گیرند عبارتند از سکه طلا، رینگ فلزات و مواد شیمیایی و پتروشیمی.

ممکن است برای شما سوال پیش آید که می توان این کالاها را در بازارهای عادی نیز خریداری کرد و چه نیازی به ایجاد بورس کالا است. در مورد این سوال در بخش بعدی به صورت کامل پاسخ داده ایم و در ادامه بیشتر با دلیل ایجاد این بورس و اهمیت بسیار آن آشنا می شوید.

در راستا آموزش بورس کالا به سوالات زیر پاسخ داده ایم و با طرح پرسش و پاسخ آموزش را شروع می کنیم :

سوال 1) چه زمانی بورس کالا در ایران شروع به فعالیت کرد؟

مسئولان ایران، شورای عالی بورس را مسئول ایجاد بورس کالا کردند و آن را برای رسیدن به مقاصد برنامه سوم و چهارم توسعه اجرایی کردند.

همانطور که اشاره شد چند کالا اساسی در این بازار مبادله می شود و نخستین کالا که وارد مبادلات بورس کالا شد فلزات بودند و زمان شروع آن شهریور سال 1382 بود.

یک سال بعد در شهریور سال 1383، کالا کشاورزی نیز وارد بورس کالا شد و سرانجام در 1 آذر سال 1384، بورس کالا با ترکیب بخش فلزات با کالا کشاورزی رسمیت گرفت ولی تاریخ رسمی و انجام فعالیت ها در مهر سال 1386 اتفاق افتاد و تحول بزرگی در مبادلات کالاهای اساسی شکل گرفت.

ضمن اینکه با گذشت زمان محصولات بیشتری وارد این بورس شدند و در آینده نیز شاهد حضور محصولات بیشتری خواهیم بود.

سوال 2) چه عواملی موجب ایجاد بورس کالا شد؟

کالاهایی مانند سکه، فلزات، پتروشیمی و … با نوسانات قیمتی زیادی روبرو می شوند و گاهی اوقات ایجاد تعادل در این بازار بدون حضور در یک سازمان بزرگ امکان پذیر نمی باشد و احتمال اینکه در ارائه، خرید و … مشکلاتی به وجود آید بسیار بالا بوده و به همین دلیل باید برای آن کاری صورت می گرفت.

بورس کالا یک بستر بی نظیر برای کنترل این ناهنجاری ها می باشد و در کشورهای زیادی از این روش برای کنترل بازار سنتی استفاده می کنند.

سوال 3) برای خرید در بورس کالا چند مرحله باید طی گردد؟

اگر قصد خرید کالا در بورس کالا را دارید باید کد مشتری دریافت کنید. برای دریافت آن باید به کارگزاری رجوع کرده و با ارائه مشخصاتی نظیر کپی کارت ملی و شناسنامه به همراه فرم درخواست، کد خود را دریافت نمایید. این شروط برای افراد حقیقی می باشد.

برای افراد حقوقی نیز باید مدارک دیگری ارائه شود. این مدارک عبارتند از کپی روزنامه رسمی که نشان دهنده اثبات شرکت شما می باشد و همینطور روزنامه رسمی تحولات، کپی شناسنامه و کارت ملی همه کادر مدیریتی باید ارائه شود. ضمن اینکه فرم درخواست که در بردارنده اطلاعات کادر مدیریتی و سهام داران و … می باشد را نیز باید با دقت پر کرده و ارائه دهید.

توجه داشته باشید که در بورس کالا مانند بورس فقط یک بار کد صادر می گردد و بهتر است آن را در یک جای مطمئن یادداشت نمایید.

سوال 4) چه افرادی در بورس کالا حضور می یابند؟

  • تولید کننده و بازرگان

تولید کننده ای که اقدام به تولید کالاهای مایحتاج کشور می کند با مشکلات بسیاری روبرو است. برای مثال پیدا کردن مواد اولیه مرغوب و قیمت مناسب دغدغه مهمی برای تولید کننده به حساب می آید و زمان زیادی را می گیرد و اینکه هر فروشنده ای ممکن است یک قیمت را برای آن کالا اعلام نماید.

این نابسامانی کالاهای اساسی مشکلات زیادی را برای عرصه تولید هر کشوری به وجود می آورد که در راستا رفع آن بورس کالا دایر شد. تولید کننده با رجوع به بورس کالا می تواند به راحتی اقدام به خرید و فروش کالا کند و اگر قرار دادها از نوع آتی و سلف باشد ریسک تا حد زیادی کاهش می یابد.

بازرگانان نیز یکی دیگر از افراد فعال در بورس کالا هستند و آن ها با مشاهده قیمت های قانونی بهتر روند واردات و صادرات را انجام می دهند.

  • مصرف کننده

مصرف کنندگان کالاهایی که نام بردیم برای تهیه آن ها به بورس کالا مراجعه می کنند و ترجیح آن ها خرید مطمئن و ایمن است. با بورس کالا، محصولات را با قیمت استاندارد خریداری می کنید و در مسائل مالی بسیار صرفه جویی می شود.

سوال 5) در بورس کالا قرارداد باید به چه صورتی باشد؟

در زیر به بررسی تمام قراردادهای بورس کالا پرداخته ایم :

  • قرارداد نقدی یا Spot

در این قرارداد همانطور که از نامش مشخص است باید پرداخت نقدی انجام شود و مشتری هزینه خرید خود را نقدی به فروشنده پرداخت کند. ضمن اینکه هزینه کارمزد کارگزاری هم باید نقدی پرداخت شود و در مقابل فروشنده وظیفه دارد نهایتا 3 روز بعد از قرارداد کالا را به مشتری برساند.

  • قرارداد نسیه یا Credit

در قرارداد نسیه، کالا را بدون دریافت مبلغ آن به متقاضی می دهند و به آن تا زمان سررسید مهلت داده می شود تا هزینه آن را بپردازد.

  • قرارداد سلف یا Forward

در این قرارداد، مشتری موظف است پیش از دریافت کالا تمام هزینه آن را بپردازد و در مقابل عرضه کننده در زمان توافق شده کالا را برای مشتری ارسال می کند.

  • قرارداد صلح

این قرارداد طبق ماده 10 قانون مدنی می باشد و براساس آن کارشناس حقوقی باید روند مراحل را طی کند و بعد وارد فاز عملیاتی شود.

  • قرارداد آتی

عرضه کننده بر طبق قرارداد صلح اندازه مشخص شده ای از دارایی را در برابر هزینه تعیین شده صلح می کند. عرضه کننده دارایی مصالحه را داخل سررسید ارائه داده و مشتری موظف به پرداخت این هزینه می باشد. این قرارداد از جزئیات زیادی برخوردار است و باید پیش از انجام آن با مدرس خود یا یک وکیل مشورت بگیرید.

  • قرارداد معاوضه یا Swap

معادلات، انجام یک وظیفه در مقابل وظیفه دیگر بوده و در راستا کم کردن وقت سررسید یا تمدید آن و همینطور ارتقا یا کم شدن نرخ برگه معادله برای بیشتر شدن درآمدها و کم کردن مبالغ می باشد.

  • قرارداد اختیار معامله یا Option

این قرارداد به 2 حوزه، اختیار خرید و اختیار فروش تقسیم می شود. منظور از اختیار خرید این است که فروشنده، حق سفارش کالا را در اندازه ای مقرر شده و کالا تعیین شده به خریدار داده و این کار بدون اعمال اجبار به آن است. اختیار فروش نیز به این معنا است که خریدار اجازه دارد کالا را در وقت تعیین شده و قیمت لحاظ شده به فروش بگذارد.

سوال 6) بورس کالا چه مزایایی دارد؟

یکی از مزایا، ایجاد امنیت در خرید و فروش می باشد و اینکه هیچ کلاهبرداری در آن صورت نمی گیرد. همه محصولات موجود در این بازار اصالت کالا داشته و از فیلترهای سازمان بورس عبور کرده اند.

مزیت بعدی قیمت گذاری قانونی می باشد. این قیمت ها با در نظر گرفتن شرایط بازار تعیین می شوند و هیچ تخلفی در بورس کالا صورت نمی گیرد و در اصطلاح بورس کالا یک بازار مدرن است که شفافیت مالی دارد.

مزیت بعدی این است که خریدار با حضور در بورس کالا و با انعقاد قرارداد سلف می تواند از بانک وام بگیرد و دارای پشتیبان مالی خواهد بود. ضمن اینکه در صورت هر گونه خسارت، سازمان مربوطه اعم از خریدار، فروشنده یا کارگزار یا … موظف به پرداخت خسارت است.

زمانی که فروشنده در بورس کالا حضور می یابد با صرف کمترین هزینه بیشترین مشتری را خواهد داشت و برعکس خریدار می تواند با معتبرترین مراکز داخلی قرارداد ببندد و از تولیدات آن ها بهره مند شود.

سوال 7) گذراندن آموزش بورس کالا چه تاثیری در فعالیت سهام داران دارد؟

بهترین روش امادگی برای خریداران و فروشندگان کالا، شرکت در کلاس و آموزش بورس کالا به حالت حضوری یا غیرحضوری می باشد.

ما در این وب سایت توضیحات کاملی را ارائه کرده ایم اما قطعا مباحث جزئیتری در آموزش بورس کالا وجود دارد که تنها با کسب تجربه و شرکت در کلاس های تخصصی حاصل می شود.

ممنون از مطالعه مقاله آموزش بورس کالا، امیدوارم مطالب گردآوری شده در بالا به اطلاعات شما افزوده باشد. با آموزش های بیشتر از وب سایت رسمی حمید حسین زاده با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط زیر را نیز مطالعه کنید:

آموزش فرابورس

حراج ناپیوسته

اصطلاحات بورس به زبان ساده

 

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

دیدگاهتان را بنویسید