آموزش فرابورس

آموزش فرابورس

ممکن است نام فرابورس را شنیده باشید ولی از مفهوم آن اطلاعی نداشته باشید. در این بخش به آموزش فرابورس می پردازیم و تمام جزئیات این بازار را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

در زیر آموزش فرابورس و تعاریف مختلف آن آورده شده است :

تعریف فرابورس (OTC) :

در خارج از ایران، فرابورس را OTC می نامند که کوتاه شده جمله Over the Counter است و در زبان فارسی به معنا خارج از بورس می باشد.

تاریخ شروع به کار فرابورس در ایران به آبان ۱۳۸۷ باز می گردد و با وجود سابقه کم عملکرد درخشانی داشته است.

بازار فرابورس یا OTC یک بازار جداگانه و مستقل محسوب می شود و در این بازار شرکت هایی حضور می یابند که از نظر مالی کمتر روی آن ها نظارت می شود و قیمت سهام آن با نظر سهام دار و شرکت مبادله می گردد.

ضمن اینکه در فرابورس کشورهای دیگر امنیت پایینی حاکم است ولی روند فرابورس در کشور ما با امنیت بیشتری انجام می شود و سازمان بورس بعد از اطمینان از شرکت ها اجازه حضور آن ها در مبادلات را می دهد. به طور کلی فرابورس ایران مشابه بورس بوده و طبق ارائه و تقاضا صورت می گیرد. از نظر دامنه نوسان نیز مشابه بورس است و 5 درصد می باشد.

اگر بخواهیم بورس را ساده تر توضیح دهیم می توان گفت که حضور در بورس، قوانین سختگیرانه ای داشته و احتمال دارد برخی از شرکت ها نتوانند در آن حضور یابند به همین منظور بازار مشابه ای دایر شده است که با نام فرابورس شناخته می شود و می توان در آن به راحتی مبادلات سهام را انجام داد.

انواع بازارهای فرابورس :

  • بازار اول

بازار اول مختص سهام صندوق سرمایه گذاری فرابورس بوده و این نوع سهام تنها در این بازار مبادله می گردد. در بازار اول انواع سهام نیز مبادله می گردد.

  • بازار دوم

بازار دوم را برای شرکت هایی اختصاص داده اند که از نوع سهامی عام هستند. شرکت هایی که ضرر داشته اند یا نوپا هستند و می خواهند از سهامی خاص به عام منتقل شوند شامل این بازار شده و باید در بازار دوم به فعالیت بپردازند. ضمن اینکه برای انتقال از سهامی خاص به عام باید سرمایه زیادی در نظر گرفت.

  • بازار سوم

در بازار سوم مبادله سهام، عمده صورت می گیرد و همینطور امنیت حاکم بر آن بسیار بالا است. به بازار سوم، بازار عرضه نیز می گویند و در آن شرکت هایی سهام عمده خود را به مبادله می گذارند که نمی توانند به دلایلی در فرابورس شرکت نمایند.

  • بازار پایه

در این بازار، سهام داد و ستد می شود ولی شرکت ها به دلایلی، پذیرش انجام نمی دهند. برای مثال شرکت هایی هستند که به علت یک قانون خاص مجبور به حضور در بازار پایه می باشند یا اینکه آن ها توانایی پذیرش ندارند یا به علت موقعیت نامناسب اجازه پذیرش از آن ها گرفته شده است.

  • بازار ابزارهای نوین مالی

این بازار مختص اوراق های مختلف مانند گواهی سپرده بانکی و اوراق مشارکت و … می باشد و درآمد آن ضمانت شده است.

بازار شرکت های کوچک و متوسط

این بازار را با نام SME نیز می شناسند و برای شرکت های دانش بیان دایر شده است.

مزایا بازار فرابورس :

حضور در بازار فرابورس و سرمایه گذاری در آن با مزایایی همراه است. برای مثال تعداد کمپانی هایی که در فرابورس حاضر هستند زیاد بوده و شما با طیف گسترده ای از شرکت ها مواجه خواهید شد و در نهایت می توانید با توجه به تمایل خود یکی از آن ها را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایید.

در فرابورس بها بیشتری به سهام دار داده می شود و شما در مجمع عمومی بسته به میزان سهم خود می توانید نظر دهید.

ضمن اینکه برای شرکت هایی که مجوز ورود به فرابورس را کسب می کنند مالیات به اندازه ده درصد کم شده و این تخفیف عالی مستقیما در سهم و سود سهام دار تاثیر می گذارد.

در زیر به تفاوت های بورس و فرابورس اشاره کرده ایم :

بارزترین تفاوت میان این دو سرمایه گذاری، به تعداد بازارها مربوط می شود. در بورس دو بازار با نام های بازار اول و بازار دوم فعالیت می کنند و این آنها به یکدیگر وابسته هستند.

شرایط حضور در بازار های بورس اینگونه است که شرکت های پر سود که عملکرد خوبی دارند در بازار اول به فعالیت می پردازند و شرکت های کم بازده به بازار دوم منتقل می شوند.

ضمن اینکه احتمال انتقال از بازار اول به دوم و برعکس وجود دارد. در صورتی که عملکرد شرکتی خوب نباشد به بازار دوم انتقال می یابد و اگر در بازار دوم پیشرفت کند آن را به بازار اول منتقل می کنند.

تفاوت بارز دیگر، ساعت کاری مبادلات می باشد. در بورس، شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ بازار فعال است و بعد از این ساعت امکان هیچ مبادله ای وجود ندارد ولی در فرابورس ساعت کاری بیشتر بوده و منعطف تر است.

در فرابورس تعداد بازار را به 5 تا تقسیم بندی کرده اند که در بخش های قبل نام آن ها به همراه توضیحات را قرار دادیم و این تعداد بیشتر از بازار بورس می باشد.

تفاوت دیگر به ریسک سرمایه گذاری در این دو بازار مربوط می شود. در فرابورس ریسک بیشتر است چرا که قیمت با نظر طرفین مشخص می شود و احتمال اشتباه در آن وجود دارد ولی در بورس نظارت بسیاری در معاملات صورت می گیرد.

تفاوت بعدی مربوط به قوانین حضور در این بازارها می باشد. در فرابورس قوانین راحتی تصویب شده است و طبق آن شرکت های کوچک با سرمایه های کم می توانند در آن حضور یابند ولی در بورس، سرمایه کم قابل پذیرش نمی باشد.

توصیه می کنیم مطلب آموزش بورس را نیز مطالعه نمایید.

سخن پایانی :

سخن پایانی اینکه با وجود ریسک بیشتر در فرابورس نسبت به بورس، سهام داران زیادی به این بازار رجوع کرده اند و بعد از دریافت آموزش فرابورس کاملا حرفه ای شده و درآمد خوبی به دست می آورند.

بنابراین در فرابورس نیز مانند بورس بخش آموزش از اهمیت زیادی برخوردار است و قطعا بعد از آموزش فرابورس و کسب تجربه عملکرد درخشانی خواهید داشت.

پیشنهاد می کنیم در ابتدا راه سرمایه زیادی را به کار نگیرید. ابتدا با سرمایه کم آغاز نمایید و بعد از کسب تجربه و به تدریج بر سرمایه خود بیفزایید.

ممنون از اینکه با مطلب آموزش فرابورس همراه ما بودید.

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

دیدگاهتان را بنویسید