اصطلاحات بورس به زبان ساده

اصطلاحات بورس به زبان ساده

زمانی که تصمیم می گیرید وارد یک حرفه یا یک سرمایه گذاری پر سود شوید باید با روند کار و معادلات آن آشنا گردید. به همین منظور ما در وب سایت رسمی حمید حسین زاده، قصد آموزش بورس به شما عزیزان را داریم و اکنون آموزش اصطلاحات بورس به زبان ساده را انتخاب نموده ایم تا کاملا با اصطلاحات مرسوم بورس آشنا شده و برای فعالیت در این بازار سرمایه آماده شوید.

اطلاع نداشتن از سبک فعالیت و اصطلاحات حاکم بر بورس منجر به عدم موفقیت و هدر رفتن سرمایه شما می شود. بنابراین پیش از آغاز به کار بهتر است به مفهوم واقعی بورس شناخت پیدا کنید و این مقاله را که در مورد اصطلاحات بورس به زبان ساده است مطالعه فرمایید.

مفهوم بورس

بورس یک بازار بسیار بزرگ است که در آن شرکت ها در انواع اصناف حضور می یابند و بخشی از سهام خود را به فروش می گذارند. همه می توانند برای خرید این سهام اقدام کنند و سهام دار بخشی از آن شرکت شوند.

در این بخش به آموزش اصطلاحات بورس به زبان ساده پرداخته ایم

اصطلاح 1) قیمت اسمی

این اصطلاح قیمت در نظر گرفته شده برای مرتبه اول می باشد که توسط سهام دار خریده شده و ارزش آن 100 تومان می باشد. دلیل اینکه یک سهم 100 تومان لحاظ می شود تصمیم گیری های محاسباتی می باشد چرا که شرکت ها برای تعیین سرمایه خود در بورس آن را در 100 ضرب می کنند و همینطور بابت مشخص شدن اینکه یک شرکت چقدر سهام دارد سرمایه بر 100 تقسیم می گردد.

اصطلاح 2) کد بورسی

کد بورسی که با عنوان کد معاملاتی نیز یاد می شود بعد از تایید اطلاعات در سامانه سجام برای شما صادر می گردد. این کد برای هر فرد کاملا متفاوت بوده و از حروف و اعداد مختلفی تشکیل شده است. برای سه تا اول کد از حروف نخست نام خانوادگی استفاده می شود و باقی آن از اعداد خواهد بود.

این کد بسیار مهم است چرا که برای هر مبادله ای باید تنها از این کد استفاده نمایید و عملکرد آن شبیه شماره حساب بانکی می باشد. باید کد بورسی خود را به حافظه بسپارید و همینطور در یک مکان امن یادداشت نمایید تا در صورت فراموشی به آن رجوع فرمایید. بعد از دریافت کد و تایید شدن اطلاعات در سامانه سجام باید به کارگزاری منتخب خود بروید.

توصیه می کنیم مطلب آموزش بورس به زبان ساده را هم بخوانید.

اصطلاح 3) کارگزاری

شرکت های کارگزاری یا Stock Brokerage Firm مراکزی هستند که وظیفه ورود و راهنمایی سهام داران به بورس را برعهده دارند. شما به صورت مستقل و بدون کارگزاری نمی توانید وارد بورس شوید. در واقع این شرکت ها رابط شما با فروشنده سهام هستند و در یک روند قانونی و با ساز و کار اصولی، مراحل سرمایه گذاری در بازار بورس را برای شما انجام می دهند.

کارگزاری برای دو طرف مبادله قابل اطمینان بوده و طبق قوانین کشور عمل می کند. ضمن اینکه خدمت رسانی این شرکت ها به داد و ستد سهام محدود نمی شود و آن ها خدمات ارزنده ای نظیر صندوق سرمایه گذاری، آموزش و توصیه های لازم به متقاضیان و … را برعهده دارند.

در مورد صندوق سرمایه گذاری که بسیار پرسود می باشد در بخش آموزش بورس به زبان ساده توضیح داده ایم و در صورت تمایل می توانید به آن مراجعه فرمایید.

در حال حاضر تعداد شرکت های کارگزاری به 107 شرکت می رسد. اگر قصد کسب اطلاعات از کارگزاری شهر خود را دارید باید به سایت رسمی بورس کشور به نشانی www.seo.ir مراجعه نمایید.

اصطلاح 4) شاخص

زمانی که اخبار بورس را دنبال می کنید ملاحظه می فرمایید که بارها به شاخص های بورس اشاره می شود. شاخص ها انواع گوناگونی داشته و هر کدام بازگو کننده یک آمار از بازار بورس اوراق بهادار هستند و همینطور برخی از آن ها با روش خاصی محاسبه می شوند.

برای مثال شاخص کل که اهمیت زیادی دارد روند مثبت یا منفی حرکت کردن سرمایه گذاری های را بیان می کند. در این شاخص ملاک تنها شرکت های بزرگ نظیر خودروسازی ها هستند و اگر گوینده اطلاع دهد که شاخص کل مثبت می باشد به معنی مثبت بودن همه سهام ها نمی باشد و تنها منظور روند مثبت شرکت های بزرگ است.

ضمن اینکه اطلاع از روند منفی شاخص کل به معنی رشد منفی شرکت های بزرگ است و شرکت های کوچک ملاک این آمار قرار نمی گیرند. حتی احتمال دارد بیشتر کمپانی های کوچک شاخص مثبتی داشته باشند ولی به دلیل روند منفی شرکت های بزرگ نتیجه شاخص کل منفی اعلام می گردد.

اصطلاح 5) پرتفوی (Portfolio)

اصطلاح پرتفوی مانند شاخص زیاد استفاده می شود. منظور از این اصطلاح، جلوگیری از ضررهای احتمالی و کمتر شدن ریسک خرید سهام های بزرگ می باشد. به این معنی که بهتر است از شرکت ها سهم های مختلف را خریداری نمایید.

اگر قصد سرمایه گذاری بیشتر در بورس را دارید در شرکت های مختلف و با سهم کم این کار را انجام دهید چرا که با این روش در صورت ضرر احتمالی، کمترین آسیب به سرمایه شما زده می شود و با سود سرمایه شما در یک شرکت دیگر کاملا قابل جبران است. پرتفوی یکی از پیشنهادات همیشگی کارشناس های خبره می باشد. آن ها معتقدند حتی در خوشبینانه ترین حالت بهتر است ریسک پذیری کمی داشت و مانند یک سبد انواع سهم های خود را در آن قرار دهید.

توصیه می کنیم مطلب آموزش 0 تا 100 بورس را مطالعه فرمایید.

اصطلاح 6) نماد شرکت های بورسی

شرکت های فعال در ایران کدهای ویژه ای دارند که از این کدها در راستا شناخت آن ها در بورس بهره می گیرند. برای نماد شرکت های بورسی از روش جالبی استفاده می کنند. برای مثال اگر شرکت در دسته شرکت های سیمانی بوده و نام آن “سیمان تهران” باشد حرف اول گروه اسمی را که س (برگرفته از سیمان) است را با تهران جمع کرده و نماد آن “ستران” مشخص می شود.

این روش برای بیشتر شرکت ها یکسان است و در یک مثال دیگر نماد “سایپا” به دلیل قرار داشتن در دسته بندی خودرو با “خساپا” مشخص می شود.

روش فوق همانطور که اشاره شد برای بیشتر شرکت ها یکسان است ولی شامل همه شرکت ها نمی شود. برخی از شرکت ها دارای نمادهای جداگانه ای هستند برای مثال شرکت ذوب آهن از نماد بورسی “ذوب” استفاده می کند. برای اینکه از نماد شرکت های بورسی اطلاع پیدا کنید به سایت www.tsetmc.com مراجعه فرمایید.

اصطلاح 7) بستن نماد

بستن نماد هنگامی اتفاق می افتد که قرار است تغییراتی در وضعیت شرکت از بیشتر شدن سرمایه ها گرفته تا تعدیل در سود پیش بینی شده و تغییر در مدیریت و … صورت بگیرد. در این چنین مواقعی نماد را می بندند و بعد تغییرات اعمال می شود. بدون بستن نماد هیچ تغییری امکان پذیر نمی باشد. بعد از انجام تغییرات و با کسب مجوز از سازمان بورس، شرکت مربوطه اجازه فعالیت مجدد در بورس را همراه با تغییرات اعمال شده خواهد داشت.

اصطلاح 8) سال مالی

معمولا در بورس ایران بعد از یک سال، شرکت ها به ارزیابی عملکرد خود پرداخته و میزان سوددهی و ضررها را تخمین می زنند. در کشورهای دیگر، زمانی کمتر از یک سال را برای ارزیابی ها تعیین می نمایند ولی بیشتر شرکت ها در ایران بعد از گذشت یک سال از شروع کار، بازدهی ها را ارزیابی کرده و به آن تداوم می بخشند به این معنا که این ارزیابی فقط مخصوص سال اول فعالیت نیست و به طور سالانه انجام می شود.

پیشنهاد می کنیم مطلب آموزش تحلیل تکنیکال بورس ایران به زبان ساده را نیز مطالعه نمایید.

اصطلاح 9) مجمع سالیانه

این مجمع، یک فرصت مناسب برای مشخص کردن مقدار سود و ارائه شرایط شرکت بین سهام داران و کادر مدیریتی برگزار می گردد. ضمن اینکه سازمان بورس مقرر کرده است که هر شرکتی نهایتا بعد از گذشت 4 ماه از محاسبات سال مالی باید این مجمع را برگزار کند.

اصطلاح 10) مجمع فوق العاده

این مجمع برای اعمال تغییر در بخش های مختلفی نظیر مکان شرکت، بیشتر شدن سرمایه و … دایر می شود. هر جلسه ای که به دلیل تغییرات و اصلاحات برگزار شود را با نام مجمع فوق العاده می شناسند.

اصطلاح 11) سود پیش بینی شده (EPS)

سودی که احتمال دارد در آینده به دست آید را با لفظ سود پیش بینی شده می شناسند. در سال مالی به پیش بینی برای یک سال آینده می پردازند و همینطور روش محاسبه سود پیش بینی شده که به اختصار آن را EPS نیز می نامند بدین صورت است که سود خالص با احتساب کم کردن مالیات از آن بر کل سهام های کمپانی تقسیم می شود.

اصطلاح 12) تعدیل سود

اعمال تغییر در سود پیش بینی شده به اصطلاح تعدیل سود معروف است. وقتی سال مالی فرا می رسد کادر مدیریتی با توجه به بازتاب فعالیت های شرکت می تواند پیش بینی جدیدی داشته باشد و مقدار EPS را به سمت ارزش اصلی خود سوق دهند. روند بالا یا پایین رفتن آن بر قیمت سهام نیز اثرگذار خواهد بود.

اصطلاح 13) سود تقسیمی (DPS)

در این سود بعد از اینکه مالیات از سهام کم شد، سود به سهام داران شرکت داده می شود. ضمن اینکه به علت وجود بدهی ها و سایر موارد که تکلیف آن ها مشخص نیست تمام سود به سهام داران داده نمی شود و مقداری از آن برای شرکت حفظ می شود تا در آینده برای آن تصمیم بگیرند.

باتشکر از اینکه ما را در مطلب اصطلاحات بورس به زبان ساده همراهی کردید امیدوارم مطالب فوق برای شما کارآمد باشد.

پیشنهاد می کنیم مطلب حراج پیوسته و ناپیوسته چیست را بخوانید.

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

دیدگاهتان را بنویسید