حراج ناپیوسته چیست

حراج ناپیوسته چیست

حراج ناپیوسته چیست این سوال بسیاری از علاقمندان به بازار سرمایه می باشد و به دلیل اینکه می خواهند به بورس و اصطلاحات آن مسلط شوند به دنبال پاسخ سوالات خود رفته و منابع مختلف را مورد مطالعه قرار می دهند.

ما در وب سایت رسمی حمید حسین زاده به سوالات متنوعی از جمله این سوال پرتکرار پاسخ داده ایم و سعی بر تفهیم اصطلاحات بورس به شما عزیزان را داریم. تا پایان با ما همراه باشید تا به پرسش مهم حراج ناپیوسته چیست پاسخ دهیم.

تعریف حراج ناپیوسته

نام دیگر حراج ناپیوسته، حراج تک نرخی است و برای تعریف آن می توان گفت بعد از اینکه سفارشات در سامانه معاملاتی ثبت شدند، خرید و فروش سهام طبق نظری گشایش انجام می شود و قیمت ها باید کاملا طبق قیمت نظری گشایش باشند.

بسیاری از سهام داران تازه وارد بورس با قیمت نظری گشایش آشنا نیستند که می خواهیم به توضیح این قیمت بپردازیم.

همانطور که در بخش های دیگر اشاره شد مرحله ای معروف به پیش گشایش وجود دارد که این مرحله پیش از شروع به کار خرید و فروش های سهام می باشد و افراد در آن سفارشات خود را ثبت می کنند و همچنین اجازه تغییر و حذف آن را نیز دارند. در این مرحله، قیمتی که خریدار و فروشنده با یکدیگر به توافق می رسند را با لفظ قیمت نظری گشایش می شناسند و این قیمت در مبادلات منجر به رضایت دو طرف معادله می شود چرا که به رقم پیشنهادی هر دو نزدیک است.

توصیه می کنیم مطلب آموزش تحلیل تکنیکال بورس ایران به زبان ساده را بخوانید.

کاربرد حراج ناپیوسته

همانطور که می دانید به جز حراج ناپیوسته اصطلاح دیگری به نام حراج پیوسته وجود دارد که در بخش حراج پیوسته و ناپیوسته چیست به آن اشاره کرده ایم. حراج پیوسته برای شرکت هایی که سهام داران زیادی دارند و نقد شوندگی آن ها بالا است کاربرد داشته و حراج ناپیوسته نیز برای شرکت هایی با سهام دار کم و میزان نقد شوندگی پایین به کار می رود.

در این بخش به نقش حراج ناپیوسته بر توقف نمادهای بورسی پرداخته ایم

گاهی اوقات پیش می آید که یک شرکت به دلایل مختلفی نظیر تغییر در کادر مدیریتی یا تغییر سهام ها یا هر تصمیم دیگری، نماد آن تا لحظه اعمال تغییرات نهایی متوقف شده و نام آن شرکت به صورت موقت از سازمان بورس کنار گذاشته می شود.

بعد از اتمام تصمیم گیری و زمانی که شرکت قصد بازگشت به بازار سرمایه را دارد باید از سازمان بورس اجازه گرفته و به چند نکته مهم توجه نماید.

اول اینکه نهایتا دو روز بعد از مجمع عمومی عادی، که در آن برای مسائل مالی نظیر سهام و سود تدابیری لحاظ می شود باید حراج ناپیوسته بوده و محدودیت در دامنه نوسان نیز نداشته باشد.

در شرط دوم نهایتا دو روز بعد از مجمع عمومی عادی، که تصمیم گیری آن مربوط به تصمیماتی غیر از مسائل شرط اول می باشد باید حراج ناپیوسته و با محدودیت در دامنه نوسان همراه باشد.

در شرط سوم، بعد از دو روز از مجمع فوق العاده که در آن سرمایه هیچ تغییری نکند باید حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان صورت گیرد.

در شرط چهارم نهایتا دو روز بعد از مجمع عمومی و گردهمایی کادر مدیریتی که تصمیماتی مربوط به سرمایه و اختصاص سهام بیشتر اخذ می شود باید با محدودیت دامنه نوسان همراه نباشد.

توصیه پایانی ما به عزیزانی که در اول راه سرمایه گذاری در بورس می باشند این است که باید اطلاعات خود را در زمینه های مختلف بورس افزایش دهند و آن را به روز شده نگاه دارند چرا که تغییر در قوانین بورس زیاد اتفاق می افتد و آگاهی شما مانع از بروز هر گونه مشکلی می شود.

بنابراین با حضور یافتن در دوره های آموزشی، تماشا فیلم های آموزش بورس و همینطور مطالعه کتاب های جامع بورس، اطلاعات خود را ارتقا دهید تا روز به روز پیشرفت کرده و نهایتا سرمایه شما افزایش یابد.

سپاس از اینکه مقاله حراج ناپیوسته را مطالعه کردین امیدوارم مطالب آن برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

دیدگاهتان را بنویسید