حراج پیوسته و ناپیوسته چیست

حراج پیوسته و ناپیوسته چیست

در بازار سرمایه اصطلاحات بسیاری وجود دارد که دو تا از آن ها با عناوین حراج پیوسته و حراج ناپیوسته شناخته می شوند. شما عزیزان برای ورود به این بازار باید با معنی این اصطلاحات آشنا شوید. در ادامه به سوال پرکاربرد حراج پیوسته و ناپیوسته چیست پاسخ می دهیم و جزئیات بیشتری در مورد بورس را آشکار می کنیم.

زمانی که نام حراج به گوش ما می رسد به یاد تخفیفات ویژه کمپانی های مختلف می افتیم ولی در بازار بورس منظور از حراج پیوسته و ناپیوسته اعمال تخفیف بر سهام ها نمی باشد بلکه بیانگر دو مرحله داد و ستد است.

مرحله پیش گشایش

برای درک بهتر حراج ناپیوسته، باید با این مرحله آشنا شوید. مرحله پیش گشایش قبل از حراج ناپیوسته قرار داشته و در آن پیش از آغاز داد و ستد، سفارشات به ثبت می رسند و می توان در آن ها تغییراتی را اعمال نمود یا اینکه آن ها را حذف کرد. زمان شروع به کار مرحله پیش گشایش ۳۰ دقیقه پیش از آغاز خرید و فروش می باشد و اینکه نمی توان در این مرحله مبادله ای را انجام داد.

تعریف حراج ناپیوسته

نام دیگر حراج ناپیوسته، حراج تک نرخی است. در این حراج که بعد از ثبت همه سفارش ها می باشد و همینطور نوسانات قیمت، مطابق با قوانین حراج ناپیوسته اعمال شده است آغاز می گردد. قیمت ها در حراج ناپیوسته باید مطابق با قیمت نظری گشایش یا همان TOP باشد.

قیمت نظری گشایش برای بسیاری از شما عزیزان آشنا نیست و اطلاعی از معنی آن ندارید که به توضیح آن به زبان قابل فهم می پردازیم. در واقع قیمت نظری گنجایش در مرحله پیش گشایش تعیین می گردد و کاملا با سازوکارهای معین شده تطابق داشته و تعیین این قیمت به وسیله سامانه تی اس ایی محقق می شود. سامانه تی اس ایی یک سامانه معاملاتی است که این قیمت ها را برآورد می کند.

پیشنهاد می کنیم مطلب اصطلاحات بورس به زبان ساده را نیز بخوانید.

تعریف حراج پیوسته

زمان شروع داد و ستد به حراج پیوسته معروف است. زمانی که فروشنده سهام با خریدار به توافق نهایی رسیده و قیمت پیشنهادی هر دو یکی است. در حراج پیوسته سهام دارها با یکدیگر وارد انجام مبادله شده و اقدام به واگذاری یا خرید سهام می کنند. قیمت در حراج پیوسته با توجه به حراج ناپیوسته تعیین می شود و قیمت این حراج نیز کاملا قانونی و مطابق با قیمت های روز می باشد.

در زیر مثالی برای پاسخ روشن تر به سوال “حراج پیوسته و ناپیوسته چیست” آورده ایم

برای اینکه قابل فهم تر بتوانیم به سوال شما عزیزان که می فرمایید حراج پیوسته و ناپیوسته چیست پاسخ دهیم یک مثال به زبان ساده آورده ایم.

مدارک پیوسته و ناپیوسته دانشگاه ها را مدنظر خود قرار دهید. برای مثال در دوره های کارشناسی ناپیوسته، شما ابتدا باید از سد دوره کاردانی عبور کنید و مدارک لازم آن را کسب کرده و بعد وارد دوره کارشناسی شوید. این روند در پیوسته به این صورت نمی باشد و شما در طی ۴ سال متوالی باید دوره کارشناسی پیوسته را به پایان برسانید.

در حراج پیوسته نیز پس از مطابقت قیمت ها عملیات داد و ستد مهیا می شود ولی در حراج ناپیوسته باید چند مرحله طی شود.

همانطور که در ابتدای مطلب خدمت شما عزیزان عرض کردیم بورس دارای اصطلاحات مفهومی می باشد که پیش تر به توضیح حراج پیوسته و ناپیوسته پرداختیم و در بخش آموزش بورس به زبان ساده چند اصطلاح دیگر را ارزیابی کرده ایم که می توانید آن ها را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

ضمن اینکه در قسمت حراج ناپیوسته چیست بیشتر این حراج را مورد ارزیابی قرار داده ایم و توصیه می کنیم برای شناخت بهتر این مبحث به بخش ذکر شده مراجعه فرمایید.

لزوم دانستن این مفاهیم به علت گسترش و محبوبیت بورس از اهمیت بالایی برخودار است. محبوبیت بورس روز به روز بیشتر شده و در سراسر جهان افراد بیشماری جذب این سرمایه گذاری پرسود شده اند.

این بازار به دلیل سود دهی فراوان مورد استقبال همه نوع سرمایه داری به خصوص سرمایه دارهایی با سرمایه کم قرار گرفته است و آن ها برای بهتر عمل کردن در این بازار که دارای افراد حرفه ای زیادی می باشد باید با اصطلاحات رایج آن آشنا شوند و هدف ما در وب سایت رسمی حمید حسین زاده نیز نزدیکی شما با بورس و کسب درآمدهای بالا می باشد.

فقط کافی است آموزش های لازم را ببینید و مطالعه خود را در این مبحث افزایش دهید. با گذشت زمان و کسب تجربه به این بازار مسلط شده و سود فراوانی به دست می آورید.

پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را نیز بخوانید:

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

6 دیدگاه دربارهٔ «حراج پیوسته و ناپیوسته چیست»

دیدگاهتان را بنویسید