روانشناسی بازار بورس

روانشناسی بازار بورس

مطلبی که اکنون به بررسی آن می پردازیم روانشناسی بازار بورس است.

بارها در بخش های متنوع وب سایت حمید حسین زاده اشاره نمودیم که احتمال وجود ضرر در بورس وجود دارد و دور از تصور نیست. برای اینکه جلوی این اتفاق را بگیرید باید به چند مورد توجه داشته باشید اول آشنایی با مفهوم تحلیل بنیادی و تکنیکال است و در کنار این تحلیل ها، داشتن تجربه و یادگیری روانشناسی بازار بورس به کمک شما آمده و باعث بیشتر شدن سرمایه با کمترین ریسک می شود.

بورس بیش از صد سال است که در کشورهای توسعه یافته فعال بوده و این کشورها با توسعه بورس خود موجبات اقتصاد عالی را فراهم کرده اند. این در حالی است که در کشور ما بورس سابقه کمتری داشته و عده ای با الفاظ پر ریسک بودن و حرام بودن وجهه آن را خراب نموده اند البته کسب آگاهی و افزایش دانش عمومی در مورد بورس سبب شده است افراد بسیاری به آن ورود کنند و با این کار موجب بهتر شدن وضع اقتصادی خود و کشور عزیزمان شوند.

به موضوع اصلی این بخش یعنی روانشناسی بازار بورس باز می گردیم و به صورت جامع این مطلب مهم را توضیح می دهیم تا عملکرد بهتری در بورس داشته باشید.

مواردی که در روانشناسی بازار بورس مهم هستند را در زیر شرح داده ایم:

داشتن دید درست و اصولی به بورس

از مهمترین مواردی که در روانشناسی بورس اهمیت دارد داشتن نگاه درست به معاملات است. برخی افراد که جزء سهام داران خرد یا کم تجربه به حساب می آیند از روی احساس عمل کرده و تحلیل درست را کنار می گذارند.

برای نمونه وقتی ارزش سهام کاهش می یابد در یک برخورد احساسی و بدون تفکر و تحلیل و همینطور از ترس کمتر نشدن بیشتر ارزش سهام اقدام به فروش آن می کنند و در این موقع است که افراد با تجربه وارد شده و با یک تجزیه و تحلیل اصولی سهام ها را خریداری می کنند و در آینده به یک سود فوق العاده ای دست می یابند و برعکس این موضوع نیز صدق می کند یعنی زمانی که قیمت یک سهام به صورت مداوم بیشتر می شود سهام داران بی تجربه از روی طمع شروع به خرید آن می کنند و بعد از مدتی شاهد کاهش شدید قیمت هستند و ضرر زیادی نصیب آن ها می شود.

بنابراین در روانشناسی بازار بورس باید احساسات را کنار گذاشته و با بهره گیری از تحلیل های بورس برای خرید و فروش سهام تصمیم گیری نمایید.

داشتن یک استراتژی و عمل به آن

استراتژی از دیگر موارد تاثیرگذار بر روانشناسی بورس می باشد. منظور از استراتژی این است که هر فرد یا ارگانی که وارد بورس می شود باید یک استراتژی و برنامه ریزی دقیقی برای فعالیت خود در نظر بگیرد چرا که وقتی استراتژی و برنامه ریزی صورت نگیرد وارد جریان احساسی شده و در یک لحظه ممکن است طمع کرده و بدون تفکر از قبل مبلغی را صرف خرید سهامی کنید که برای شما سودی ندارد.

بنابراین اگر یک استراتژی اصولی داشته باشید طبق آن پیش رفته و بدون فکر هیچ معامله ای را انجام نمی دهید. البته در کنار تدوین استراتژی، موضوع عمل به آن اهمیت بیشتری داشته و باید طبق برنامه های از قبل طراحی شده پیش بروید تا مشکلی پیش نیاید و به طور کلی باید برای بودجه خود بهترین برنامه ریزی را انجام دهید.

غلبه بر ترس

در روانشناسی بازار بورس، ترس یک عامل مخرب محسوب می شود که باید با روش های مختلفی مانند افزایش آگاهی آن را کنترل کرد. معمولا عدم کنترل ترس موجب شکست شده و فرد به سختی می تواند گام محکمی به سوی موفقیت بردارد.
ترس هایی که در بازار بورس وجود دارد عبارتند از ترس از انتخاب اشتباه، انجام یک معادله پرضرر و از دست رفتن سرمایه و … که همه این موارد با اصولی پیش رفتن معاملات قابل کنترل است و نباید نگرانی از بابت آن داشته باشید.

ضمن اینکه همانطور که بارها تاکید شده برای کنترل این ترس و کسب تجربه از سرمایه کم شروع کنید و بعد از مسلط شدن سرمایه خود را در صورت تمایل افزایش دهید.

در زیر به دو نکته مهم درباره روانشناسی بازار بورس پرداخته شده است:

هرگز با پول قرض وارد بورس نشوید و همانطور که گفته شد نیازی نیست در لحظه ورود در بورس پول زیادی سرمایه گذاری کنید. خرید یک سهام با پول کم بهتر از خرید سهام شرکت های بزرگ یا چندین سهام است. اگر با پول قرض وارد بورس شوید ناخواسته دچار احساسات کاذب و ترس شده و قطعا عملکرد منطقی نخواهید داشت و در انتخاب خود دچار اشتباه می شوید.

قطعا در دفعاتی دچار اشتباه می شوید در این مواقع خود را سرزنش نکنید. این اتفاق ممکن است برای هر شخصی بیفتد و از آنجایی که بورس یک بازار بی نظیر سرمایه گذاری محسوب می شود به راحتی می توانید اشتباهات خود را جبران کرده و از آن عبرت بگیرید.

نتیجه گیری:

اهمیت به روانشناسی بازار بورس و عمل به موارد تاثیرگذار آن، منجر به موفقیت در سرمایه گذاری شده و در صورت مسلط شدن به بورس می توان آن را به یک شغل بی نظیر دائمی برای خود تبدیل کرد. بنابراین برای یادگیری عنوان های مهم بورس زمان بگذارید و اطلاعات خود را تقویت نمایید.

در این وب سایت عناوین مهم بورس را توضیح داده ایم که می توانید با بهره گیری از آن ها بر اطلاعات خود بیفزایید و در نهایت سرمایه گذاری موفقی را امتحان کنید.

با آرزوی موفقیت برای یکایک معامله گران عزیز ایران، امیدوارم این مطالب در روند انجام یک معامله سودمند برای شما به کار آید.

پیشنهاد می کنیم مطالب مرتبط زیر را نیز بخوانید:

 

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

دیدگاهتان را بنویسید