صرف سهام به چه معناست

صرف سهام به چه معناست

این بخش را به پرسش ” صرف سهام به چه معناست ” اختصاص داده ایم و قصد داریم با زبان ساده و قابل فهم به توضیح این اصطلاح مهم بپردازیم.

معامله گران مبتدی و حرفه ای بارها با اصطلاح صرف سهام مواجه شده اند و عده ای از آن ها به این اصطلاح شناخت ندارند. ما در این بخش، مفهوم آن را توضیح می دهیم و توصیه می کنیم که این مطالب را تا پایان مطالعه فرمایید تا با جزئیات آن آشنا شوید.

قبل از پاسخ به این سوال که صرف سهام به چه معناست به سراغ تعریف سهم می رویم تا بیشتر بر مفهوم صرف سهام مسلط شوید.

تعریف سهم :

سهم یک سند محسوب می شود که ویژگی هایی از قبیل حق رأی، بهره و حق قسمت کردن دارایی و امتیاز اولویت برای خرید را داراست و مخصوص سهام دارانی است که در کمپانی های بورسی سهمی را خریداری کرده اند و آن ها می توانند هر زمان که خواستند سهم خود را داد و ستد نمایند.

سهام هر کمپانی که در بورس فعالیت می کند ارزش خاصی داشته که ارزش آن را در اساسنامه کمپانی ها درج می کنند و همینطور ارزش یک سهم طبق قوانین مجاز نیست که بیش از 10000 ریال باشد و همینطور همه ارزش اسمی نشان دهنده تمام سرمایه می باشد.

صرف سهام به چه معناست ؟

صرف سهام (Premium) مبلغی می باشد که در وارد کردن پذیره اولیه سهام و همچنین بورس به جزء اعتبار اسمی بابت یک سهم داده شود. به زبان ساده تر وقتی که شرکت اقدام به فروش سهام های خود می کند مبلغی را جدا از ارزش اسمی سهام از خریدار اخذ می کند.

احتمال دارد شرکتی متوجه بیشتر بودن یک سود شود که در نهایت ارزش سهام آن افزوده خواهد شد و در این صورت است که سازمان ناظر به این شرکت ها اجازه می دهد تا از خریداران مبلغ بیشتری به غیر از ارزش اسمی اعلام شده بگیرند. بنابراین سهام بیشتر از ارزش اسمی خود به فروش گذاشته می شود و به تفاوت بین ارزش اسمی و مبلغ دریافتی ” صرف سهام ” می گویند.

در حقیقت صرف سهام ارزش فعلی بازار را نشان می دهد و در حساب سهام داران در ترازنامه درج می گردد و همینطور صرف سهام در دسته منابع تامین مالی قرار می گیرد چرا که از محل بیشتر شدن سرمایه و همینطور منتشر شدن سهام تازه به قیمتی که از قیمت اسمی بیشتر است به دست می آید.

شرکت ها مجاز هستند در خصوص صرف سهام تدابیر زیر را در نظر بگیرند :

  • شرکت ها مجاز هستند که صرف سهام را به عنوان یک سهام به سهام داران پیشین ارائه دهند.
  • آن ها می توانند مبلغ صرف سهام را میان سهام داران پیشین قسمت نمایند.
  • شرکت ها این اجازه را دارند که صرف سهام را به صندوق خود بیفزایند.

در زیر به صورت جامع کاربردهای صرف سهام را شرح داده ایم :

1. قسمت کردن صرف سهام بین سهام داران پیشین

یکی از کاربردهایی که صرف سهام داراست قسمت نمودن آن میان سهام داران است که به اصطلاح به سهام جایزه نیز شهرت دارد. در این کاربرد به همان اندازه که صرف سهام وجود دارد سهام های جدید انتشار یافته و میان سهام داران پیشین عرضه می شود.

2. قسمت کردن نقدی صرف سهام

از دیگر کاربرد هایی که صرف سهام دارد قسمت کردن آن به صورت نقدی میان سهام داران محترم می باشد. شرکت به سهام داران اطلاع می دهد که قرار است مبلغی به آن ها پرداخت شود که صرف سهام نام داشته و ربطی به عملکرد شرکت و سود حاصل از آن ندارد. در این کاربرد تنها سودی که برای شرکت دارد بیشتر شدن سرمایه در بخش قیمت اسمی می باشد.

3. منتقل شدن صرف سهام به صندوق شرکت

در کاربرد بعدی صرف سهام را به شرکت تخصیص داده و آن را به یک حساب جدا منتقل کرده و در نهایت بین تمام سهام داران توزیع می گردد و فرقی ندارد که سهام دار پیشین یا جدید باشد.

همه چیز درباره ارتقا سرمایه با صرف سهام :

پس از پاسخ به سوال اصلی شما که ” صرف سهام به چه معناست ” بود می خواهیم یک موضوع بسیار مهم را توضیح دهیم که ارتقا سرمایه از طریق صرف سهام می باشد. این روش بسیار محبوب بوده و مزایا زیادی برای شرکت، سهام داران و بازار بورس به دنبال دارد. در این راستا شرکت به سهام داران ابلاغ می کند که بابت خرید سهم، مبلغی را به شرکت بپردازند. این مبلغ از قیمت اسمی سهم آغاز می شود تا وقتی که به مبلغ بازار برسد. برای افزایش سرمایه با این روش، سهام را با قیمت اسمی به فروش نمی گذارند و به صورت پذیره نویسی با نرخ بازار خواهد بود.

مبلغی که کشور ما برای هر سهم در نظر گرفته است ۱۰۰۰ ریال می باشد. حال زمانی که شرکت از سهام داران می خواهد که مبلغ ۱۳۰۰ ریال پرداخت نمایند این اختلاف با ارزش اسمی در حساب شرکت قرار گرفته و در ترازنامه نیز درج می گردد و بعد به یکی از روش هایی که ذکر کردیم نظیر تعلق سهام جدید برای سهام دار لحاظ می شود. به بیانی دیگر 300 ریال اضافی، صرف سهام می باشد که در حقوق سهام دار و در ترازنامه درج می شود.

مزایا ارتقا سرمایه با صرف سهام را در زیر قرار داده ایم :

  • بهبود ساختار مالی

اصلی ترین مزیت مربوط به بهتر شدن ساختار مالی می باشد. برخی از شرکت ها برای بازسازی سیستم سرمایه و تقویت بیشتر آن و همچنین در راستا پیشبرد اهداف خود به صرف سهام نیاز دارند و آن ها می توانند با بهره گیری از این شیوه بی نظیر ساختار مالی قوی و مطمئنی داشته باشند.

  • بیشتر شدن EPS

زمانی که ارتقا سرمایه با صرف سهام رخ می دهد سرمایه شرکت بیشتر شده و بهتر می تواند عمل کند و در نهایت موجبات سودآوری بالا و بیشتر شدن EPS را رقم می زند و همینطور قیمت سهم نیز بیشتر شده و هر گونه تهدیدی در مبادلات به حداقل می رسد.

  • افزایش قدرت شرکت در پرداخت بدهی

از دیگر مزایا ارتقا سرمایه با صرف سهام می توان به افزایش قدرت شرکت ها بابت پرداخت بدهی اشاره کرد و دیگر شرکت ها نگران پرداخت بدهی های خود به بانک یا دیگر ارگان ها نخواهند بود. آن ها با دارا بودن سرمایه مناسب عملکرد عالی خواهند داشت. این موفقیت باعث سود برای همه طرف ها مانند بازار بورس و سهام داران نیز می شود. نداشتن بدهی یک مزیت فوق العاده برای یک شرکت محسوب می شود که بر اعتبار آن ها نیز می افزاید.

نتیجه گیری :

یکی از عواملی که موجب موفقیت در بازار بورس می شود یادگیری اصطلاحات آن است. شما باید پیش از وارد شدن به این بازار، اطلاعات خود را ارتقا داده و با اصطلاحات آن آشنا شوید. در این بخش به پرسش پرتکرار ” صرف سهام به چه معناست ” پاسخ دادیم و آن را به صورت جامع تعریف کردیم. برای آشنایی با سایر اصطلاحات می توانید به بخش های دیگر وب سایت رسمی حمید حسین زاده رجوع فرمایید.

آشنایی با برخی اصطلاحات نظیر صرف سهام زمینه پیشرفت روز افزون شما را فراهم می کند و سبب می شود به بهترین حالت ممکن سرمایه موردنظر شما به دست آید.

بابت زمانی که برای مطالعه این بخش گذاشتید از شما سپاسگزارم امیدوارم با یادگیری مباحث بورس گام های خود را برای انجام داد و ستد موفق محکم بردارید. مطالب زیر را نیز توصیه می کنیم بخوانید:

 

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

دیدگاهتان را بنویسید