عرضه اولیه چیست

عرضه اولیه چیست

عرضه اولیه اصطلاحی است که در بورس زیاد آورده می شود به همین دلیل به صورت جامع به پرسش ” عرضه اولیه چیست ” پاسخ می دهیم و مسائل جانبی آن را نیز بررسی خواهیم کرد. با وب سایت رسمی حمید حسین زاده همراه باشید.

و اما عرضه اولیه چیست؟

همانطور که اطلاع دارید شرکت هایی که عملکرد خوبی دارند می توانند در بورس حضور یابند. این شرکت ها زیر نظر سخت ترین تدابیر قرار خواهند گرفت و بعد از چندین سلسله مراتب وارد بورس می شوند.

سازمان بورس برای اینکه جلو هر گونه تخلفی را بگیرد در ابتدا از شرکت های داوطلب، صورت حساب مالی گرفته و بعد این شرکت ها چندین سال زیر نظر سازمان بورس خواهند بود و تنها در صورتی که عملکرد سودآوری داشته باشد اجازه ورود به بورس را دارند.

زمانیکه شرایط شرکت ها ایده آل باشد و مجوزهای لازم را کسب نمایند به صف انتظار رفته و بعد از اینکه نوبت به آنها رسید شروع به عرضه اولیه سهام خود می نمایند.

بنابراین معنی عرضه اولیه این است که یک شرکت، نخستین بار سهام مدنظر خود را برای فروش عرضه کرده و این نخستین عرضه سهام در بورس به عرضه اولیه معروف شده است و تمام افرادی که دارای کد بورسی هستند می توانند این سهام ها را که بسیار محبوب هستند و پر مزایا می باشند خریداری نمایند.

علت محبوبیت عرضه اولیه را در زیر شرح داده ایم :

علت محبوبیت سهام ها در عرضه اولیه قیمت آن ها می باشد.

شرکتی که برای بار نخست، سهام هایش را ارائه می دهد معمولا در قیمت پایین آن ها را می فروشند و فردی که موفق به خرید سهام ها شود در آینده شاهد روند صعودی ارزش آن ها خواهد بود و معمولا این دسته از سهام ها سود دهی عالی به همراه خواهند داشت.

برای نمونه یک برگه سهام دارای اعتبار ۵۰۰ تومانی است ولی در عرضه اولیه به قیمت ۴۰۰ تومان فروخته می شود و در واقع پایین تر از ارزش حقیقی خود واگذار می گردد. معامله گرانی که در بورس فعالیت می کنند از سودآوری و منفعت عرضه اولیه آگاه هستند به همین دلیل مشتاقانه در انتظار عرضه اولیه شرکت ها می باشند.

روش بوک بیلدینگ (Book Building) :

بوک بیلدینگ یا ثبت سفارش، باعث محبوبیت سفارش سهام در عرضه اولیه شده است. در گذشته شیوه بوک بیلدینگ وجود نداشت و هنگامی که اعلام می شد سهامی عرضه اولیه می گردد بورس کشور با حضور متقاضیان بسیاری مواجه می شد.

در نهایت این ازدیام بالا سبب خرید سهام توسط تعداد کمی از متقاضیان می شد که این موضوع نارضایتی افرادی را در پی داشت که موفق به خرید سهام نشده بودند به همین علت شیوه خرید عادلانه ای به نام بوک بیلدینگ شکل گرفت.

بنابراین محبوبیت عرضه اولیه و تلاش برای اخذ سهام توسط تمام متقاضیان، سبب ایجاد یک شیوه اصولی به نام ثبت سفارش یا Book Building گردید.

در این شیوه، ثبت سفارش الزاما نباید در یک زمان اتفاق بیفتد و شما در بوک بیلدینگ مجاز هستید که در بازه زمانی های متنوعی سفارش را به ثبت برسانید.

برای نمونه به شما مهلت زمانی از ساعت ۱۰ صبح تا 12 بعد از ظهر داده می شود و تنها باید در این فاصله زمانی درخواست خود را در سامانه ثبت نمایید.

دقت کنید که این زمان برای تمام معاملات عرضه اولیه یکسان نمی باشد و شما باید پیش از شروع این عرضه به سامانه مراجعه کرده و از طریق گزینه ” پیغام جدید ناظر بازار ” از زمان دقیق آن اطلاع پیدا کنید.

برای قیمت گذاری نیز مثل زمان یک حد مشخصی تعریف می شود برای مثال از ۳۱۰ تا ۴۸۰ تومان یک حد قیمتی است که باید در نظر گرفت و همینطور در روش بوک بیلدینگ تعیین می گردد که هر کد بورسی نهایتا چقدر سهام می تواند خریداری کند.

برای نمونه ممکن است عنوان نمایند که هر کد بورسی مجاز به خرید بیشتر از هزار برگه نخواهد بود.

با این سیستم بی نظیر بیشتر متقاضیان می توانند سهام مربوط به عرضه اولیه را کسب نمایند و عدالت بهتر برقرار می شود و نحوه ویرایش درخواست متقاضیان برحسب زمان نخواهد بود و فرقی ندارد که درخواست شما ساعت ۱۰ به ثبت رسیده است یا ساعت ۱۲:۱۵. بنابراین از نظر زمان خیال شما آسوده خاطر خواهد بود و دغدغه زمانی نخواهید داشت.

دقت نمایید که معمولا افرادی که قیمت بیشتری برای خرید ارائه می دهند اولویت بالاتری دارند زیرا تعداد متقاضیان زیاد است و باید با یک فیلتر اولویت بندی منطقی را برای آن در پیش گرفت.

بنابراین برای موفقیت در خرید این سهام ها بالاترین حد قیمت را انتخاب نمایید تا شانس سپردن سهام به شما نیز افزایش یابد.

در ادامه به سوالات شما درباره عرضه اولیه پاسخ می دهیم تا بیشتر به پرسش ” عرضه اولیه چیست ” شناخت پیدا کرده و اطلاعات بیشتری در مورد بورس در اختیار شما معامله گران محترم قرار گیرد.

در بخش زیر به پاسخ دهی پرسش های مهم شما درباره عرضه اولیه پرداخته ایم :

پرسش ۱) از چه طریقی می توان از عرضه اولیه اطلاع پیدا کرد؟

سازمان بورس موظف است ۲ روز پیش از معامله برای عرضه اولیه به متقاضیان اطلاع دهد و کارگزاری ها نیز به افرادی که کد بورسی دارند پیامک زده یا ایمیل می زنند تا فعالان در حوزه بورس از عرضه اولیه باخبر شوند و در صورت تمایل خود را برای آن آماده نمایند.

پرسش ۲) چه مراحلی را برای سفارش سهام در عرضه اولیه باید طی کرد؟

بعد از اینکه از زمان و روز معامله اطلاع پیدا کردید باید در همان فاصله زمانی به صفحه معاملاتی خود رفته و بعد اقدام به شارژ حساب خود کنید.

در بخش های دیگر وب سایت اشاره کردیم که شرکت ها دارای یک نماد هستند که برای سفارش سهام باید نماد آن شرکت را جستجو نمایید. سپس در بخش خرید، قیمت مدنظر خود را بزنید و سعی کنید حداکثر قیمت را انتخاب نمایید تا شانس بیشتری برای خرید سهام داشته باشید.

در بخش حجم نیز باید هر اندازه برگه سهام که می خواهید انتخاب کنید. توجه نمایید که برای برگه سهام محدودیت اعمال می شود و باید طبق قوانین عمل کنید. در نهایت بر روی دکمه خرید کلیک نمایید تا به سفارش شما رسیدگی شود.

آشنایی با این مطلب و آگاهی از جواب “عرضه اولیه چیست ” باعث درخشش شما در عالم سرمایه گذاری شده و سرمایه شما را بیشتر خواهد کرد.

پرسش ۳) سهام چه شرکتهایی در سال ۱۳۹۹ عرضه اولیه می شود؟

در قسمت زیر سهام شرکت هایی که در سال ۱۳۹۹ عرضه اولیه می شوند را ذکر کرده ایم :

 • پتروشیمی بوعلی سینا (نماد بوعلی)
 • شیر پاستوریزه پگاه گیلان (نماد غگیلا)
 • صنایع چوب خزر کاسپین (نماد چخزر)
 • راه آهن حمل و نقل (نماد حرآهن)
 • پتروشیمی مروارید (نماد شمروارید)
 • پتروشیمی ایلام (نماد شایلام)
 • پتروشیمی نفت جی (نماد شجی)
 • ایمن خودرو شرق (نماد خیمن)
 • مجتمع صنایع لاستیک یزد (نماد پیزد)
 • لیزینگ پارسیان (نماد ولپارس)
 • تولید نیروی جنوب غرب صبا (نماد بصبا)
 • پلیمر آریاساسول (نماد آریا)
 • رایان هم افزا (نماد رافزا)
 • توسعه مسیر برق گیلان (نماد بگیلان)
 • ترانسفورماتور توزیع زنگان (نماد برانسفو)

نتیجه گیری :

همانطور که مطالعه فرمودید آشنایی با بورس بسیار با ارزش است و موجب تسلط بیشتر بر عناوینی نظیر عرضه اولیه سهام، روش های تجزیه و تحلیل و … می شود و موجبات خرید سهام های ارزان قیمت و پر سود را فراهم می کند.

سپاس بابت زمانی که برای مطلب ” عرضه اولیه چیست ” صرف کردید امیدوارم مطالب این بخش برای شما سودمند بوده باشد.

پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را نیز بخوانید:

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

دیدگاهتان را بنویسید