نحوه خرید از بورس کالا

نحوه خرید از بورس کالا

شما عزیزان با آشنایی نکات نحوه خرید از بورس کالا می توانید با آمادگی و آگاهی بیشتری وارد این بازار شوید.

اجازه دهید پیش از پرداختن به نحوه خرید از بورس کالا به تعریف بورس کالا بپردازیم.

پیشنهاد می کنیم مطلب آموزش بورس کالا را نیز بخوانید.

محتوا پنهان

تعریف بورس کالا

بورس کالا بازاری سازمان یافته و قانونمند می باشد که عرضه کنندگان در آن کالاهای خود را ارائه کرده و سپس کارشناسان با قیمت گذاری بر روی کالاها، آن ها را به خریداران ارائه می دهند.

در بورس کالا، شفافیت در کشف قیمت و تضمین های لازم برای معامله گران از دلایل مهم راه اندازی آن در کشورهای دنیا می باشد.

معمولا در بورس کالا، محصولات خام مثل برنج، گندم، فلزات، پنبه و … خرید و فروش می شود. به طور کلی همه کالاهایی که در بورس کالا تبادل می شوند شامل 3 دسته هستند :

 • فرآورده های نفتی و پتروشیمی
 • محصولات صنعتی و فلزی
 • محصولات کشاورزی

بورس کالا منجر به رقابت در ارائه کالاهای متنوع و نیز شفافیت در قیمت ها شده است. نهادهای نظارتی در آن حضور دارند و افرادی که در پی عدم شفافیت و فرار از مالیات هستند، انجام خرید و فروش در بورس کالا مورد پسندشان نیست.

در ایران از عمر بورس کالا بیش از 10 سال می گذرد. ولی در طی این سال ها حجم معاملات با رشد کمی و کیفی با اهمیتی روبرو بوده و علت آن سازمان یافتگی و انسجام در بورس کالا می باشد.

بورس کالا مانند بورس اوراق بهادار جزء بازار سرمایه می باشد در نتیجه همه قوانین موجود در بورس اوراق بهادار درباره بورس کالا نیز صدق می کند. در این بازار عرضه کننده و خریدار از طریق کارگزار اقدام به خرید و فروش می کنند.

نحوه خرید از بورس کالا را در زیر بررسی کرده ایم

اخذ کد مشتری در بورس کالا

گام نخست جهت خرید هر گونه کالایی در بورس کالا تکمیل فرم مشخصات خریدار برای اخذ کد مشتری می باشد. هر خریدار باید از طریق کارگزار اقدام به اخذ کد مشتری نماید. توجه داشته باشید که این مرحله فقط یک بار صورت می گیرد.

مدارک لازم جهت اخذ کد برای مشتریان حقیقی و حقوقی به شرح زیر می باشد

مدارک لازم جهت اخذ کد برای مشتریان حقیقی شامل : کپی از شناسنامه و کارت ملی، تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقیقی که حاوی کد ملی، شماره حساب شخص متقاضی، شماره تماس، آدرس و کد پستی می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ کد برای مشتریان حقوقی شامل : کپی از روزنامه رسمی ثبت شرکت و روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت، کپی از شناسنامه و کارت ملی اعضا هیئت مدیره شرکت، تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقوقی که شامل آخرین ترکیب اعضا هیئت مدیره شرکت، لیستی از سهامداران که دارای سهام 10 درصد و بالاترند، صاحبان امضای مجاز، ارائه شماره حساب فعلی فرد حقوقی است.

مراحل خرید

1) کامل کردن فرم درخواست خرید

خریدار باید فرم سفارش خرید کالا را برای هر بار خرید آن کامل نماید. خریدار در این فرم، ویژگی هایی از کالای مورد نظر خود، نام تولید کننده کالا، حداکثر قیمت خرید و … را مشخص می کند.

2) رسیدگی امکان خرید

درخواست خریدار جهت خرید کالا توسط کارگزار رسیدگی می شود و در صورت لزوم کارگزار با فروشنده درباره ارائه کالا مشورت می کند.

3) واریز پیش پرداخت

هنگامی که امکان تهیه کالا مهیا شود این موضوع به خریدار اطلاع داده می شود. حتما خریدار باید 10 درصد از ارزش تقریبی کالای سفارش داده خود را برای تضمین خرید کالا به حساب کارگزار واریز نماید.

لازم به ذکر است کالایی که در رینگ صادراتی به فروش می رسد وجه تضمینی خرید به کارگزار 5 درصد از ارزش همه کالا می باشد.

4) خرید کالا 

در هنگام ارائه کالا در تالار، کارگزار بر اساس درخواست خریدار با کارگزاران دیگر رقابت می کند و در هنگام ارائه کافی کالا با نرخی معقول و تا بیشترین سقف نرخ مشخص شده توسط خریدار، کالا را خریداری می کند.

5) فرستادن گزارش خرید

بعد از خرید کالا در تالار، کارگزار گزارش خرید کالا را مرتب کرده و برای خریدار ارسال می کند. در این گزارش تفصیلی از قیمت و خرید، دستمزد کارگزاری، مالیات بورس و مالیات قانونی ثبت می شود.

6) واریز باقیمانده وجه

خریدار حتما ظرف مدت حداکثر 10 صبح سومین روز کاری، باقیمانده همه وجه کالایی که خریداری کرده را طبق گزارش خرید به حساب های بورس درج شده در گزارش واریز کند و فیش بانکی را به کارگزاری ارسال نماید. توجه داشته باشید که نام واریز کننده وجه کالا با نام خریدار حتما یک جور باشد.

7) تسویه حساب با اتاق پایاپای

بعد از آنکه خریدار باقیمانده مبلغ را واریز کرد، کارگزار خریدار با پایاپای تسویه حساب می کند و مدارک تسویه را کامل کرده و به کارگزار فروشنده ارائه می دهد.

8) مشخص کردن پیمانکار حمل کالا

خریدار می بایست پیمانکار حمل کالا و آدرس مکان تخلیه را تعیین کند.

9) پیگیری بابت دریافت درج سفارش از طریق فروشنده

کارگزار خریدار پیگیری های الزامی را برای درج سفارش اعمال می کند تا تاییدیه سفارش را از کارگزار فروشنده دریافت نماید.

10) دریافت حواله 

در این بخش، صدور حواله فروش با عرضه کننده است و بر اساس کارگزاری، خریدار از صدور حواله مطلع خواهد شد.

11) پیگیری خریدار جهت حمل کالا

پس از ارتباط خریدار با فروشنده، هماهنگی ها بابت تحویل کالا با پیمانکار حمل صورت می گیرد.

12) دنبال کردن خریدهای سلف توسط خریدار 

در این مرحله، خریدار 7 روز پیش از تحویل کالا با فروشنده ارتباط گرفته و پیمانکار را مشخص می کند.

نحوه انجام خرید و فروش در بورس کالا :

 • انتخاب کارگزار (اولین گام برای اقدام هر معامله گری در بورس می باشد)
 • کامل کردن فرم سفارش کارگزار با پیشنهاد قیمت
 • انتقال کمترین سپرده مورد نیاز خرید و فروش به حساب کارگزار در اتاق پایاپای
 • انتقال سفارش به تالار معاملات از طریق کارگزار
 • شرکت کردن در حراج از طریق کارگزار و انجام خرید و فروش در تالار
 • واریز مانده وجه معامله بعد از کم کردن سپرده اولیه به حساب کارگزار در اتاق پایاپای
 • تسویه کردن اسناد معاملات در اتاق پایاپای و صدور اسناد معاملات
 • تسویه کردن مالی معاملات در اتاق پایاپای
 • نقل و انتقال وجوه بعد از کم کردن هزینه ها به حساب معامله کنندگان به وسیله حساب بانکی

مراحل خرید و فروش در بورس کالا :

براساس ماده 21- خرید و فروش در بورس کالا طی 4 مرحله صورت می گیرد :

مرحله 1) در اولین گام، مشتری درخواست خود را به کارگزار یا نماینده او ابراز کرده و بعد کارگزار سفارش مشتری خود را در تالار مبادلات قرار خواهد داد.

مرحله 2) در دومین مرحله، سفارش در تالار معاملات و به شیوه حراج حضوری برگزار می گردد و بعد از اتمام آن ناظر معاملات، خرید و فروش انجام شده را در شبکه رایانه ای بورس کالا درج می کند.

مرحله 3) در مرحله سوم اتاق پایاپای بعد از پردازش اطلاعات، گزارشی از وضعیت سپرده ها، تسویه روزانه و همینطور کارمزد مبادلات را مهیا خواهد کرد و بعد به دفتر هر کارگزاری می فرستد.

مرحله 4) در مرحله آخر اتاق پایاپای حساب ها را با کارگزاران تسویه کرده و کارگزاران نیز حساب ها را با مشتریان تسویه می نمایند و همچنین کارگزار آگهی انجام خرید و فروش را برای مشتری می فرستد.

انواع قرارداد در بورس کالا :

تمام خرید و فروش ها در بورس کالا در قراردادهای استانداردی صورت می گیرند که در زیر به اختصار به توضیح آن ها پرداخته ایم :

1- قرارداد نقدی در بورس کالا :

خریدار باید نقدا تمام مبلغ را همراه با کارمزد کارگزار تسویه نماید و فروشنده نیز موظف است در عرض 3 روز کالای مورد مبادله را تحویل دهد.

2- قرارداد معاوضه در بورس کالا :

معادله، دارایی فیزیکی یا تعهد در مقابل دارایی فیزیکی یا تعهدی دیگر است که با قصد کم کردن زمان یا تمدید سررسید، کم یا بیشتر کردن قیمت برگه های معاملاتی برای افزایش درآمد یا کمتر شدن هزینه مالی می باشد.

3- قرارداد اختیار معامله در بورس کالا :

شامل 2 نوع قرارداد اختیار خرید و اختیار فروش می باشد. در نوع اختیار خرید، ارائه دهنده کالا حق خرید به اندازه مشخصی از کالایی معین با استاداردهای بورس را در زمان مشخص و با قیمتی معین به طرف قرارداد مصالحه می کند بدون آنکه طرف دیگر قرارداد (خریدار) متعهد به خرید آن باشد. در نوع قرداد اختیار فروش، خریدار در قالب شرط ضمن عقد لازم حق فروش اندازه مشخصی از کالایی معین با استانداردهای بورس را در زمان مشخص و با قیمتی معین با طرف دیگر قرارداد مصالحه می کند بدون آنکه طرف دیگر (فروشنده) متعهد به فروش آن باشد.

4- قرارداد سلف در بورس کالا :

خریدار تمام مبلغ را در زمان اجرا خرید و فروش پرداخت می کند و فروشنده می بایست کالا را در زمان و تاریخ معلوم تحویل دهد.

5- قرارداد نسیه در بورس کالا :

خریدار، کالا مورد نظر را سریعا تحویل گرفته و ارزش آن را در تاریخ سررسید به فروشنده ارائه می دهد.

6- قرارداد صلح در بورس کالا :

بر اساس قراردادهای ویژه ماده 10 قانون مدنی : مقامات مسئول در بورس کالا کشور ما در تلاش هستند که بعد از طی شدن مرحله کارشناسی حقوقی قراردادهای صلح را نیز انجام دهد.

7- قرارداد آتی در بورس کالا :

فروشنده بر اساس قرارداد صلح، اندازه تعیین شده دارایی را طبق مبلغ در نظر گرفته شده به فرد دیگری صلح کرده و فروشنده دارایی صلح شده را در سررسید معین ارائه می دهد و بعد خریدار مبلغ صلح را پرداخت می کند.

در زیر به برخی از مزایا و محدودیت های نحوه خرید از بورس کالا اشاره کرده ایم :

مزایا بورس کالا :

 • بازاری با قابلیت نظارت قوی و قانون مدار است.
 • کشف قیمت در حین داد و ستد کاملا شفاف می باشد.
 • ابعاد مختلف داد و ستد تضمین شده است.
 • بازاری منسجم است که موجب کم شدن ریسک و نوسانات مخل می شود.
 • بورس کالا منجر به بازاری مستقیم با کم شدن هزینه فروش و بازاریابی شده است.
 • بورس کالا قادر است برای بازارهای متنوع، ابزار مالی جدید طراحی نماید و با توجه به شرایط جدید باعث رشد بیشتر آن ها نسبت به گذشته شود.
 • جبران ضرر برای خریدار یا فروشنده در صورتی که تعهد خود را انجام ندهند در این بازار امکان پذیر می باشد. جبران خسارت در تحویل یا تسویه کالا از محل تضامین عرضه کننده، خریدار یا کارگزار و از راه اتاق پایاپای میسر است و نیازی به اقدام در مراجع قضایی و طی کردن مراحل طولانی ندارد. پس ریسک در معاملات از راه تضامین طرفین بسیار کمتر است.

محدودیت های بورس کالا :

 • در بورس کالا افرادی قادر هستند کالا خریداری نمایند که حجم خرید آن ها از اندازه مشخصی در رینگ های متفاوت کمتر نباشد.
 • عرضه کنندگان ملزم به ارائه به شکل مداوم هستند. اگر در این کار وقفه داشته باشند از بورس کالا اخراج خواهند شد.
 • در بورس کالا بعضی کالاها مانند سبد ارائه می گردند و خریدار قادر به انتخاب نیست.

جمع بندی کلی

بورس کالا بازاری قانونمند است که شرایط ایمنی را برای کالاهای فیزیکی برای همه به وجود آورده است. بورس کالا بازار مدرنی محسوب می شود که با توجه به تحولات شیوه زندگی و نیازهای متفاوت جامعه برای پوشش دادن به ریسک ها و جبران کردن نقص های موجود در بازار سنتی به طراحی ابزارهای خرید و فروش مختلفی پرداخته است.

در بورس کالا زمانی که عرضه کننده ای نیاز به فروش کالاهای خود دارد آن را عرضه کرده و کارشناسان پس از قیمت گذاری بر روی کالا، آن را به خریداران ارائه می دهند که این موضوع باعث امنیت این بازار، حذف واسطه گری ها و عدم نیاز به بازاریابی برای فروش کالا می شود.

امیدواریم مقاله نحوه خرید از بورس کالا برای شما عزیزان مفید و ثمربخش بوده باشد و بتوانید با بهره از این مطالب، مبادلات پرسود و درجه یکی را امتحان کنید.

با مطالب مرتبط دیگر درمورد آموزش بورس در وب سایت رسمی حمید حسین زاده با ما همراه باشید:

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

دیدگاهتان را بنویسید