وام با سفته

وام با سفته

در این مطلب توضیحاتی درمورد وام با سفته به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

وام با سفته چگونه است؟

یکی از وثائق مورد قبول بانکها در اعطای وام سفته است که وام گیرنده بایستی بمیزان اصل و سود آن از بانک ملی خریداری و تحویل بانکی که قرار است از آنجا وام دریافت کند نماید ، روی سفته بایستی پس از تکمیل مندرجات آن توسط وام گیرنده امضا و ظهر سفته توسط ضامنین پرونده امضا گردد.

برخی افراد که از کاربرد سفته اطلاع چندانی ندارند مطرح می کنند من وام لازم دارم ولی ضامن ندارم بجای آن سفته ارائه می کنم در حالیکه سفته به خودی خود اعتباری ندارد و پس از امضا وام گیرنده و ضامنین اعتبار پیدا می کند.

اخیرا کاربرد سفته در سیستم بانکی کم رنگ تر شده و قرارداد های لازم الاجرا که توسط بانکها در اختیار وام گیرندگان قرارداده و به امضا آنها و ضامنین می رسد از لحاظ قانونی تمامی مزایای حقوقی سفته را دارد.

نکات مهم تکمیل کردن سفته

همه افراد در دوران زندگی با سفته و قرارداد موردی سر و کار داشتند. سفته یک سند تجاری میباشد که افراد جهت ضمانت پرداخت وجه معینی در زمان خاصی یا برای حسن انجام کار مورد استفاده قرار می گیرد.

سفته از طریق وزارت امور اقتصادی چاپ و در اختیار بانک ملی قرار می گیرد که از این طریق به فروش می رسد. مبلغ اسمی یا اعتبار هربرگ سفته در روی آن چاپ شده است.

در تکمیل یکفقره سفته افرادی همچون صادرکننده و متعهد اصلی سند و گیرنده(پرداخت کننده) که معمولا یک نفر میباشد. دارنده سفته شخصی که مشخصاتش روی سفته درج شده یا سفته در وجه حامل و یا ضامنین که در ظهر سفته امضا می کنند نقش دارند.

رعایت موارد زیر در تکمیل سفته باید رعایت گردد

تاریخ سررسید سفته و مبلغ حتما بایستی درج گردد

در تحریر سفته علاوه بر قید مشخصات صادرکننده و محل پرداخت، بایستی مبلغ به عدد و حروف ثبت گردد اگر مبلغ قید نشده مبلغ سفته تا حداکثر میزان اعتبار اسمی اعتیار دارد و بدهکار ملزم به پرداخت است از موارد دیگر ثبت تاریخ صدور و تاریخ پرداخت سفته به حروف میباشد اگر تاریخ سررسید سفته ثبت نگردد به معنای عندالمطالبه بودن سفته میباشد.

سفته تضمین حسن انجام کار تاریخ ثبت نگردد

سفته حسن انجام کار در قرار دادها معمولا کارفرما از پیمانکار برای ضمانت کار اخذ میکنددر اینگونه سفته ها به جای تاریخ پرداخت قید می شود بابت حسن انجام کار قراردادشماره….. .

بایگانی تصویر سفته حسن انجام کار

باید توجه داشت که سریال سفته حسن انجام کار در قرارداد کاری فی مابین کارفرما وپیمانکار درج گردد تا درصورتیکه پس از پایان قرارداد لاشه سفته استرداد نگردید بتوانید بموجب قرارداد شکایت تنظیم نمایید.

بنام اسم دیگری سفته امضا ننمایید.

چون در اینصورت مطابق با قانون تعزیرات مصداق بارز جرم جعل می باشد حتی اگر نامبرده در خصوص عملکرد شما راضی بوده باشد.

عدم وصول مبلغ سفته در سررسید زمان از دست ندهید

از تاریخ سررسید سفته حداکثر 10 روز مهلت دارید به مجتمع قضایی یا بانکها مراجعه و نسبت به تنظیم واخواست اقدام نمایید و پس از الصاق تمبر و تنظیم برگه مخصوص واخواست توسط مامور ابلاغ می گردد وبرای وصول سفته هیچ راهی جز تنظیم واخواست نمی باشد.

توجه داشته باشید از تاریخ واخواست برای افرادی که درایران صادر کردند بمدت یکسال و برای افراد خارج ازکشور 2 سال طبق قانون مهلت اقامه دعوی دارید.عدم رعایت مهلت مذکور دیگر حق طرح دعوی نسبت به صادرکننده وضامنین از شما سلب می گردد

ضمنا مبلغ زیر 5 میلیون تومان بایستی به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

امضاء ظهر سفته

دقت گردد امضاء ظهر سفته به معنای ضمانت میباشد و شما در پرداخت وجه سفته مسئول هستید.

سفته فاقد نام طلبکار

این امکان وجود دارد که بدهکار بدون قید نام طلبکار سفته صادر نماید که دراین حالت فرد میتواند یا خودش درسررسید برای گرفتن وجه اقدام نموده یا آنرا به دیگری حواله بدهد ،عبارت حواله کرد در سفته این اختیار به دارنده می دهد که بتواند به دیگری انتقال دهد اما اگر حواله کرد خط خورده باشد قابل انتقال به دیگری نیست.

امیدواریم این مطلب از وب سایت حمید حسین زاده درمورد وام با سفته برای شما مفید واقع بوده باشد.

پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید:

 

جهت مشاوره تلفنی وام های بانکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مشاوره بانکی

4 دیدگاه دربارهٔ «وام با سفته»

دیدگاهتان را بنویسید